Осінь і весна – це традиційні пори висадки дерев. Перед тим, як активізуватися та висаджувати щось у природу, варто ретельно все спланувати для того, щоб така благородна діяльність не нашкодила довкіллю, зокрема біорізноманіттю.
Види дерев та кущів, які плануються для висадки, треба ретельно підбирати, і в жодному випадку не саджати інтродуценти або інвазійні види.
Інтродуковані види (чужорідні, аллохтонні, вселенці) – це такі види рослин і тварин, які були завезені цілеспрямовано чи випадково (або проникли самі) на нову територію, де вони раніше до того ніколи не росли.
Деякі з цих видів на стільки добре почувають себе у нових умовах, що активно розмножуються, захоплюють нові території та витісняють аборигенні види. Їх і називають інвазійними видами. Тому насаджувати інтродуковані види, а тим більше ті, які вже стали інвазійними – це вкрай згубно для аборигенної флори, тому що в кінці-кінців ми можемо повністюю її втратити.
Існує дуже багато гіпотез, чому види активно проявляють свій інвазійний потенціал в тих чи інших умовах bit.ly/2nWUq75
Серед рослин в Україні за різними оцінками налічують від 600 до 800 чужорідних видів рослин, що скаладає до 14 % рослинного світу; із них близько 50 видів є небезпечними інвазійними bit.ly/2owTZAJ
Інвазійні види змінюють цілі екосистеми та роблять їх бідними на біорізноманіття, витісняючи природні види. Частина їх є видами-трансформерами, які не просто витісняють один чи два природні конкуренти, а й своєю життєдіяльністю трансформують умови довкілля (наприклад, деякі рослини мають здатність змінювати хімічний склад ґрунту). Нові умови приваблюють інші нехарактерні види, і в результаті деградує вся екосистема.
Відомими прикладами дерев-інтродуцентів, які вже стали інвазійними в Україні є клен американський, дуб червоний, робінія псевдоакація, маслинка вузьколиста. Поки що не інвазійними, але все ж неприродніми є псевдотсуга мензиса (дугласія), горіхи чорний, грецький, манчжурський, катальпа, гледичія, бархат амурський, айлант, сумах, павловнія, сосни Веймута, Банкса та ще багато іншого, що можна насадити, не знаючи про можливі наслідки.
Якщо є велике бажання садити дерева, то зверніться до найближчого (чи іншого цікавого вам) держлісгоспу чи адміністрації природно-заповідного фонду та запропонуйте волонтерство. Щороку навесні та восени вони проводять посадку лісу, і дуже часто їм не вистачає рук. Поцікавтеся, які саме породи пони будуть садити, і чому.
Для прикладу, у дубових лісах основною лісоутворюючою породою є дуб звичайний (черещатий) Quercus robur.
У такому лісі в підліску переважають і добре себе почувають такі породи:
- клен татарський Acer tataricum
- клен польовий Acer campestre
- ліщина Corylus avellana
- груша Pyrus communis
- верба козяча Salix caprea
Домішкою в деревостані до дуба може бути:
- липа серцелиста Tilia cordata
- клен гостролистий Acer platanoides
- ясен звичайний Fraxinus excelsior
- граб звичайний Carpinus betulus
У сосновому лісі деревостан можуть формувати:
- сосна звичайна Pinus sylvestris
- береза повисла Betula pendula
- ялина звичайна Picea abies
У такому лісі підлісок, як правило, сформований слабко або не сформований взагалі.
Одинично присутні:
- ялівець Juniperus sp.
- бруслина бородавчаста Euonimus verrucosa
- бузина червона Sambucus racemosa
- жимолость лісова Lonicera xylosteum
- жимолость чорна Lonicera nigra
Уясеневому лісі як основні породи поширені:
- ясен звичайний Fraxinus excelsior
- вільха чорна Alnus glutinosa
- тополя тремтяча (осика) Populus tremula
У такому лісі в підліску переважають і добре себе почувають такі породи:
- свидина криваво-червона Swida sanguinea
- в’яз шорсткий Ulmus glabra
- бруслина європейська Euonymus europaeus
- бузина чорна Sambucus nigra
- верба козяча Salix caprea
- верби ламка Salix fragilis
Що ж до міст, то на їхніх територіях саджають на багато більше інстродукованих видів рослин, ніж у диких місцях. Імовірність того, що насіння розлетиться дуже далеко, низька. Але головне те, що відповідно до законодавства, самостійно не можна нічого висаджувати у населених пунктах. Зокрема, ст. 16 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” говорить, що на об’єктах благоустрою не можна самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо. Окрім цього, ст. 13 цього ж Закону пояснює, що саме належить до об’єктів благоустрою. Прибудинкові території туди також відносяться
http://bit.ly/35AbgtZ
І пам’ятайте, не варто садити будь-що, мотивуючись порятунком планети, аби тільки земля не пустувала.
Контакти:
Катерина Норенко, аналітик та еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com |