My WebPage На Дніпропетровщині існує загроза екологічної катастрофи
В Дніпропетровській області склалась екологічно небезпечна ситуація, за якої територією районів, прилеглих до селищ Таромське, Сухачівка, Карнаухівка, розноситься радіоактивний пил з могильників відходів уранового виробництва колишнього «Придніпровського хімічного заводу». Про це говориться в повыдомленні ГРАДу, розповсюдженому сьогодні прес-службою організації.
Згідно повідомленню, радіоактивний пил потрапляє у двори мешканців цих селищ, осідає на сільгоспугіддях агрофірми «Наукова», на яких росте соняшник, кукурудза та інші культури. Подальше споживання цих продуктів може призвести до непоправної шкоди здоров'ю людей. На оголених ділянках хвостосховищ, які повинні були бути вкритими багатометровим шаром води, вже з'явились «радіаційні пляжі» з рівнем іонізуючого випромінювання від 350 до 1000 мкР/год.
Цей рівень радіації майже в 100 разів перевищує природній фон області. Висихання поверхні хвостосховищ сталося з-за того, що впродовж останніх років зловмисниками за допомогою екскаваторів, кранів та великовантажних автомобілів розкрадені гідротехнічні споруди (труби, насосні станції) державного підприємства «Придніпровський гідрометалургійний завод», які використовувались для підкачки води. Зниклі труби, якими на відстань 17 км перекачувалася пульпа з відходами, є також радіаційно забрудненими. Матеріальна шкода, яка завдана цим злочином державі, обчислюється десятками мільйонів гривень. Не зважаючи на попередні звернення активістів ГРАДу до правоохоронних органів з цього приводу, розкрадання продовжується і по теперішній час. Для ліквідації небезпеки радіаційного забруднення Дніпропетровської області існує два найбільш ефективних варіанта, які потребують значного бюджетного фінансування: відновлення системи підкачки води, або вкриття оголених дільниць хвостосховища «Сухачівське» шаром захисного грунту.
16 вересня відбулась зустріч учасників громадської інспекції, координатора ГРАДу Віталія Купрія та керівника дніпродзержинського осередку «Громадської позиції» Валерія Пархомчука, з заступником голови Дніпропетровської облдержадміністрації Віктором Сергєєвим, який координує питання охорони навколишнього природного середовища. В ході зустрічі були заплановані заходи щодо залучення громадськості до діяльності обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. В. Сергєєв висловив своє занепокоєння тим, що правоохоронні органи ігнорують звернення громадян та пообіцяв вирішити цю проблему.
16 жовтня планується виїзне засідання Міжвідомчої комісії з розв'язання екологічних проблем м.Дніпродзержинська, на якому також будуть ухвалюватись відповідні рішення для забезпечення радіаційної безпеки регіону. У склад цієї комісії входять заступники профільних міністрів, фахівці в області екології та радіації. Серед запрошених також координатор ГРАДу Віталій Купрій. Очікується, що підняті їм питання екологічної безпеки та встановлення осіб винних в розкраданні державного майна, будуть розглянуті в ході засідання цієї комісії.
Автор: Тетяна ГОНЧЕНКО