Спалювання опалого листя - Форум
Меню сайту
Нові коментарі
Авторизация

Друзі сайту
Оновлення форуму
 • Работа в интернете (1)
 • Здоров'я спини (0)
 • літературний журнал "Дніпро" (1)
 • Ділимось поезією. (2)
 • Росла собі ялиночка (5)
 • От этого нельзя отказаться. (1)
 • Релігії світу та екологічне виховання молоді (57)
 • Еко-календар зі християнськими святами звязаними з природою (6)
 • Організація і проведення малотривалих таборів (6)
 • Цікаві місця мого регіону (13)
 • Хмара тегів
  Вестник Мечты ЗРЗ ПИТАНИЕ МАМА-86-Запорожье здоровье Вісник Мрії ВМ-НФ електронні відходи Мама-86 Республіка Мрія Мама-86-Запоріжжя живи органично Запорожье Экомарафон екомарафон Республика Мечта Запоріжжя конкурс екоосвіта Живи органічно
  Пошук
  Статистика  mail.ru

  Сегодня работали на сайте:

  Сейчас на сайте

  Вітаю Вас, Гость · RSS 08.08.2020, 20:14

  [ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
  Форум » Разом подолаємо кризу » Екологічна консультація » Спалювання опалого листя (що робити? і як діяти?)
  Спалювання опалого листя
  ПВПДата: Суббота, 21.11.2009, 14:30 | Повідомлення # 1
  800-1200
  Група: Керівник проекту
  Повідомлень: 856
  Репутація: 13
  Статус: Оффлайн
  Свого часу мене це питання турбувало і я знайшов таку відповідь
  (сам себе запитую і сам відповідаю, але можливо ця інформаціє відповість ще на чиєсь питання. Особливо саме зараз - на дворі листопад)

  Кроки екологічної грамотності
  Чого ми не знаємо про спалювання листя і сухої трави
  Передмова
  Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного і осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чи є така звичка тисяч українців нормою? Яка шкода завдається через спалювання рослинних залишків людям і довкіллю? Якими нормами караються порушення? Про це і піде мова у цьому розділі «Кроків екологічної грамотності».
  Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?
  Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко приділяють цьому належну увагу. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, 1 поліетиленового пакета, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім вище згаданого, утворюються оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання, і канцерогенна сажа. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди, і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець. Треба зазначити, що найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на чиї організми особливо небезпечний. Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз: В сухому листі згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Тож спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо знищується гумус, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, ці організми гинуть і від важких металів, що вивільняються при горінні. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються в ґрунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво, і таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
  Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде в свою чергу до знищення диких рослин та тварин і є порушенням законодавства. Саме зі спалювання стерні починається більшість пожеж на прилеглих степових ділянках. Аналогічно існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілих населених пунктів, промисловості, регіонів. В туманні дні дим від вогнищ може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.
  Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...
  Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але не знає як досягти цього. Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання листя та інших рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами. Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони. Варто дізнатись, чи мають місцеві органи влади (всіх рівнів) додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них у вищі органи влади – в житлове управління, управління з благоустрою, міськвиконком. В такому випадку значно корисніше посилатись на рішення самих місцевих органів. Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади, що її не задовольнили, в Державну екологічну інспекцію, пожежну службу, міську санітарно-епідеміологічну службу і в прокурату. Про пали місцевими жителями корисніше повідомляти дільничному міліціонеру. Вагомим буде підготувати заяву у відповідності до чинного Закону України «Про звернення громадян». Наводимо приклад:
  Начальнику………………..
  Кого (написати без скорочення прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання)
  Звернення
  __ числа __ місяця __ року в __ час на тер¬иторії ______ (місцезнаходження палу вказати максимально точно, уточнивши вулицю, сквер, номер будинку, біля якого спалювали листя) невідомі мені особи (або двірник и т. і.) палили сухе листя (або сміття – в залежності від ситуації. Інший варіант — “горіло чи було підпалене сухе лис¬тя/сміття”. Опи¬сувати порушення слід в залежності від того, що ви бачили насправді.). Вигоріло біля __ м2 території (пло¬ща вигорілої території вка¬зу¬вати нео¬бов’язково). Це призвело до пошкодження __ (кількість) дерев і кущів (якщо це було).
  В результаті цього підпалу відбулось забруднення атмосферного повітря, чим було порушене право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, гарантоване ст. 50 Конституції України і ст. 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Крім того, були порушені норми «Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій» і/або «Правил утримання зелених насаджень в містах і інших населених пунктах України». Прошу: подібні право¬порушення не припускати (— для житлового господарства); присікати (— для контролюючих органів). У відповідності до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», оскільки (варіант — “...оскільки я регулярно ходжу по вказаній тери¬то¬рії і ...” — далі по тексту) протягом цього місяця через підпали листя (чи сміття) мені доводиться постійно дихати димом, прошу скоротити термін розгляду цієї заяви до 15 діб.
  Дата Прізвище, ініціали
  Підпис
  Аналогічним чином слід оскаржувати пали на природних ділянках і випалювання стерні на полях.
  Законодавча довідка
  КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
  Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.(...)
  Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища”
  Стаття 9. Екологічні права громадян України
  Кожний громадянин України має право на:
  а) безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище; (...)
  з) подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.
  Стаття 12. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища
  Громадяни України зобов’язані:
  а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; (...)
  в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів;
  Закон України “Про охорону атмосферного повітря”
  Стаття 16. Регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при відсутності нормативів
  Шкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються. У виняткових випадках такі впливи допускаються тимчасово лише з дозволу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Міністерства охорони здоров’я України за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря.
  Стаття 22. Виконання вимог щодо охорони атмосферного повітря від забруднення виробничими, побутовими та іншими відходами. Складування, зберігання або розміщення виробничого, побутового сміття та інших відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря пилом, шкідливими газоподібними речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, допускається лише при наявності спеціального дозволу на визначених місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування територіях у межах встановлених ними лімітів з додержанням нормативів екологічної безпеки і при можливості їх подальшого господарського використання. Не допускається спалювання зазначених відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.
  Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій
  3.6.14. Спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.
  3.7.4. Прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя.
  Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України
  3.6. На території зелених насаджень забороняється:
  - випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;
  6.4.2. Ранньою весною після танення снігу і підсихання ґрунту на газонах необхідно провести інтенсивне прочісування трав'яного покрову гострими граблями або спеціальними металевими щітками у двох напрямках, зібрати накопичене на газоні обпале листя, зруйнувати ґрунтову кірку. На звичайних газонах листя слід згрібати тільки вздовж магістралей і паркових доріг з інтенсивним рухом шириною 10-25 м залежно від значущості об'єктів. На решті газонів згрібати і вивозити листя забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, збіднення ґрунту, недоцільних трудових і матеріальних витрат. Спалювати листя категорично забороняється.
  Кодекс України про адміністративні правопорушення
  Стаття 771. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків. Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу — тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, —
  — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
  Якщо ви бачите, що горить суха трава...
  Пали сухої трави зазвичай відбуваються або в сухі осінні дні, або навесні, коли вже зійшов сніг. Як правило, траву палять діти, або несвідомі дорослі громадяни. Не зважаючи на підстави підпалу, громадяни здійснюють пряме порушення адмінкодексу (ст. 77-1). При випалюванні сухої трави травмується коріння багаторічних трав, паростки дерев, насіння; гинуть комахи та інші тварини, що зимують у верхніх шарах ґрунту. Найгірше те, що при весняному палі можуть знищуватись ранньоквітуючі весняні рослини (первоцвіти), всі види яких знаходяться під охороною законодавства. Підпал має бути негайно припинений. Ми рекомендуємо негайно загасити полум’я підручними засобами, а якщо це неможливо – викликати пожежних (01).
  Що ж робити з опалим листям?
  Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах. Для компостування листя складають до купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. Шари листя (до 30 см шириною) перекладають шарами землі, щоби ґрунтоутворюючі бактерії могли швидше їх переробити. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівномірно зволожується і не пересихає. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Можна використовувати компост в якості прикореневої підкормки для дерев і кущів.


  vprystupa@inko.lviv.ua
   
  ПВПДата: Пятница, 24.09.2010, 10:41 | Повідомлення # 2
  800-1200
  Група: Керівник проекту
  Повідомлень: 856
  Репутація: 13
  Статус: Оффлайн
  My WebPage

  В багатьох осінь асоціюється з пожовклим, опалим листям, димом розведених вогнищ. Спалення осіннього листя вже стало “доброю” звичкою майже кожного. Але чи замислювалися ми над тим, яким повітрям ми дихаємо і на якій землі живемо? В якому стані знаходиться ця земля? Мабуть, що ні. А марно, адже багато в цьому світі напряму залежить від наших вчинків, відношення до матінки-природи та повсякденних дій. Тут піднімаються прості на перший погляд питання про шкоду від спалювання опалого листя, сміття та деревини, які майже ніхто не ставить перед собою в наш час. Ми живемо і навіть не підозрюємо, яку шкоду наносимо собі та природі спалюючи листя та сміття, змушуючи тим самим себе та оточуючих дихати продуктами горіння. Як альтернативу, ми пропонуємо метод їх переробки, який називається компостуванням. Цей простий метод дозволяє підвищити родючість грунту та вміст гумусу у ньому, збагатити його на поживні речовини, зменшити або послабити такі деградаційні процеси грунту як його ущільнення, запливання та кіркоутворення, вивітрювання та вимивання цінних органічних та мінеральних речовин з його поверхні.

  Отже, кожного року восени постає питання: що робити з опалим листям? Вивозити чи палити? Звичайно, що легше останнє. Кожної осені власники господарств та присадибних ділянок по всій Україні збирають опале листя у купи та спалюють його.

  Зелені насадження є не тільки “легенями” планети, киснем яких дихає все живе на Землі. Вони також виконують важливу роль біологічного фільтру, який очищує навколишнє середовище. Подібно фільтрувальному паперу, вони затримують на собі величезну кількість забруднювачів, про що свідчать наступні показники. Так, листя рослин на 1 кг насаджень поглинають за сезон вегетації:

  200-400 кг сірчистого газу (1 кг листя тополі у перерахунку на суху масу відфільтровує у середньому 150 г, ясеню – 18 г, липи – 10 г, акації білої – 69 г, в’язу – 39 г);

  5-10 т вуглекислого газу (25-річне дерево тополі поглинає 44 кг, дубу - 28 кг, липи -16 кг, ялини - 6кг);

  від 14 до 65 пилу (доросле дерево в’язу осаджує 28 кг, верби – 38 кг, клену – 28-33 кг, тополя – 34 кг, шовковиці – 31 кг, ясеню – 27 г, каштану – 16 кг);

  370-380 г свинцю (тобто стільки, скільки його викидається автотранспортом при спалюванні 450-600 л этильованого бензину).

  Крім свинцю, листя затримує і інші токсичні метали - мідь, кобальт, цинк, марганець, залізо і ін. В цілому одне доросле дерево "чистить" майже 20 тис. м3 повітря на висоту до 10 м від поверхні ґрунту.

  Завдяки фільтруючій здатності рослин, вміст шкідливих речовин в атмосферному повітрі знижується на відстані 1 км від джерела забруднення на 25-29 %, на відстані 2-2,5 км - на 45-60 %, на відстані 5 км - на 75-86 %.

  Чому я повинен перейматися проблемою спалення опалого листя?

  Спалення опалого листя призводить до забруднення повітря, проблем зі здоров’ям та небезпеку виникнення пожеж. В недавньому минулому люди відвозили листя та інші відходи зі свого подвір’я на звалища або користувалися послугами машин по збору сміття, наданням яких займалися органи місцевого самоврядування. Через те, що місця для звалищ катастрофічо не вистачає, у багатьох областях України органи влади заборонили скидати опале листя та інші відходи з дворів на території звалищ. Отже єдиним виходом з ситуації що склалася для власників присадибних ділянок, городів та приватних господарств є спалення листя та інших відходів на своїх подвір’ях.

  Які забруднювачі повітря надходять у навколишнє середовище при спалюванні опалого листя?

  Відкрите спалювання листя вивільнює у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти. Дим від спаленого листя містить окис вуглецю. Але найголовнішим є те, що цими шкідливими речовинами дихаємо ми з вами!!!

  Що являють з себе тверді часточки згорівших речовин і чому це небезпечно для здоров’я?

  Дим, від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забрудювачі. При попаданні в органи дихання, ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей.

  Що таке вуглеводні та чому вони небезпечні?

  Вуглеводні – це хімічні сполуки водню та вуглецю, часом з деякими іншими елементами, що можуть існувати як у вигляді газів так і у вигляді твердих часточок. Так як листя, по своїй природі, є вологим, в більшості випадків воно не горить, а просто тліє, чим сприяє вивільненню великої кількості вуглеводнів. Деякі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди та кетони, викликають подразнення очей, носа, горла та легень. Значна частка вуглеводнів у диму згорівшого листя складається з поліциклічних ароматичних вуглеводнів, деякі з яких є канцерогенними, тобто сприяють виникненню ракових клітин.

  Що таке окис вуглецю і як він впливає на здоров’я людей?

  Окис вуглецю, або чадний газ – це невидимий газ, який виділяється в результаті неповного згоряння. Листя, що спалюється, є одним з джерел утворення викидів окису вуглецю. Чадний газ потрапляє у кров через легені і з’єднується з червоними кров’яними тільцями, а це зменшує кількість кисню, яку можуть отримати червоні кров’яі тільця та доставити до тканин людського тіла. В результаті впливу цього газу на людський організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, літні люди, особи з хворобами серця та хронічними хворобами легень є більш вразливими до дії окису вуглецю.

  Чи є ще якісь причини, чому не можна спалювати опале листя?

  Так. У багатьох населених пунктах відкрите спалення листя заборонене. Більше того, переведені у грошовий еквівалент, наслідки спалення листя стосовно здоров’я та впливу на навколишнє середовище можуть будти дуже дорогими. Ці кошти включають: 1) збільшення кількості випадків погіршення здоров’я та збільшення витрат на їх лікування; 2) зростання кількості випадків пожеж у домівках та у лісі; 3) сажа від спаленого листя, що осідає на будинках, псує їх зовнішній вигляд та вимагає затрат на відновлення первинного вигляду.

  Спалення сміття та деревини – чому це небезпечно?

  До того як вчені почали займатися вивченням питань безпеки спалення сміття і деревини, його зазвичай спалювали на подвір’ях або на звалищах. Спалення сміття на подвір’ї є особливо небезпечним, тому що в результаті горіння виділяються хімікати, які стійкі у навколишньому середовищі, забруднюють повітря, їжу, озера та струмки. Нещодавно проведені дослідження довели, що спалення сміття та деревини на одному, окремо взятому подвір’ї, може призвести до більших концентрацій діоксину ніж промисловий спалювач сміття.

  Чому треба перейматися проблемами спалення сміття та деревини?

  Коли горить деревина, сміття, пластик з димом у навколишнє середовище виділяються токсичні речовини.

  Дим містить пари та тверді часточки, які залишаються у повітрі на довгий час у завислому стані. Ці часточки та токсичні гази можуть сильно впливати на здоров’я населення. В результаті можуть виникнути подразнення очей або носової порожнини, труднощі з диханням, кашель та головний біль. Люди з серцевими хворобами, астмою, емфіземою та іншими респіраторними захворюваннями є особливо чутливими до забруднення повітря вищезазначеними речовинами. Вплив на здоров’я в основному відбувається при концентрації забруднювачів повітря у зоні дихання.

  Спалення деревини для обігріву

  Багато людей не знають, що дим, який виділяється під час спалення деревини може бути причиною забруднення повітря. Відмітимо, спалення чистої, сухої деревини не є джерелом надмірної кількості диму та забруднення повітря. Спалення ДВП, полакованого або фарбованого дерева не повинно проводитися взагалі через високий вміст шкідливих хімічних речовин у продуктах горіння.

  Як спалення сміття та деревини впливає на здоров’я?

  Гази, що виділяються при горінні деревини та сміття можуть викликати подразнення органів дихання. Як і у випадку зі спалюванням листя, ці гази називаються альдегідами. Вони можуть викликати сильне подразнення слизових оболонок очей, носа та горла. Альдегіди є причиною відчуття, коли дим “їсть” очі. Дим від спалювання сміття та дерева містить дуже маленькі часточки які можуть проникати глибоко в легені при вдихуванні. Ці часточки можуть викликати руйнування клітин та спричинити утруднення дихання. Дим від сміття що горить може причинити ще більший негативний вплив, якщо він збирається та концентрується навколо будинків. Маленькі часточки-компоненти диму можуть погіршити роботу серця через зменшення об’єму кисню, який надходить до тканин. У хворих на астму можуть частіше виникати приступи цієї хвороби. Протікання таких хвороб як інфекційні захворювання легень, гостре запалення легень та бронхіт можуть значно погіршитись. Може загостритися алергія. Спалення сміття може спричинити і інші довгострокові проблеми зі здоров’ям.

  Що можна зробити, щоб зменшити забруднення повітря та погіршення здоров’я людей?

  ! Не спалюйте сміття, меблі, будівельні матеріали такі як штучно оброблена деревина або ДВП. Пам’ятайте, що заборонено спалювати такі предмети як картон, всі види пластмас, включаючи пластмасові пляшки з під молока та пластикові пакети, гуму та продукти з неї. Натомість здавайте ці матеріали у пункти вторинної переробки сировини.

  ! Ви можете зменшити забруднення повітря шляхом збільшення величини труби вашого каміну та спалюванням чистого, сухого необробленого та непофарбованого дерева

  ! Використовуйте компостування та його продукти у вигляді мульчі або інші варіанти безпечної переробки сміття.

  КОМПОСТУВАННЯ

  Але чи існує якась альтернатива спалюванню опалого листя, дворового сміття та деревини?

  Так, існує! Метод компостування є безпечним способом переробки листя та інших органічних відходів, що не шкодить довкіллю. Компост з харчових відходів та дворового сміття на задньому дворі може значно зменшити необхідність утилізації таких відходів місцевими органами влади та зменшити кількість сміття, що викидається на сміттєзвалище.

  Робити компост зовсім не важко!

  Компостну купу можна зробити де-небудь на краю подвір’я, неподалік від джерела води та бажано у місці, куди не попадає пряме сонячне проміння. Оберіть ділянку землі десь розміром 1 х 1,5 м. Вичистіть ділянку від дерну та трави. Поставте невелику огорожу навкруг своєї компостної ділянки, на кутках вбийте кілки. Залиште достатньо місця для того, щоб можна було без перешкод підійти до компостної купи.

  Компост можна робити з багатьох харчових відходів включаючи залишки від овочів, фруктів, яєчну скорлупу, чайні пакетики і т.ін. На додаток до цього, компостуються такі речовини як листя, трава, дрібне гілля, шматки шовку та бавовни, стружка, газети та зола. Почніть з заповнення вашої купи 10см шаром листя, шматочків землі або грубого сміття з подвір’я (гілля). Якщо ви додаєте в компостну купу харчові відходи, розбавляйте їх листям, гіллям та іншим сміттям. Щоб позбавитися неприємного запаху, можна додавати в компостну купу порошок з люцерни. В суху погоду зволожуйте купу водою, але так, щоб вона не стала дуже розм’яклою. Кожні декілька тижнів розкопуйте та розпушуйте купу щоб у ній циркулювало повітря та рівномірно розподілялась вологість. Не дивуйтесь, якщо ви відчуєте що компостна купа виділяє тепло або побачите у ній хробаків – все це є частиною процесу розкладу. Не дозволяйте дітям грати у компостній купі.

  Зазвичай, компост “достигає” за 3-6 місяців після того, як ви почали з ним роботу. На цей час компост стає темним та пухким матеріалом.

  Правильне компостування не сприяє погіршенню стану здоров’я та не підвищує ризик виникнення пожеж, а, фактично, є своєрідною “допомогою” для садів, городів та інших земельних угідь.

  Які матеріали я можу компостувати?

  Ідеальним варіантом є компостування лише опалого листя, але такі матеріали як трава, гній, лушпиння картоплі і інших овочів та фруктів, харчові відходи також підходять для компостування. М’ясо, жир та молочні продукти не рекомендується компостувати через виникнення різкого неприємного запаху та імовірнсті появи й розмноження паразитів.

  Що я можу зробити з компостом?

  Компост може стати у великій пригоді на вашому подвір’ї та у господарстві. Його можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення грунту і підвищення його родючості. Компост покращить стан грунту, допоможе землі краще вбирати повітря та воду, зменшить ерозію грунту. Використання компосту у вигляді мульчі на поверхні грунту позбавить вас від проблеми руйнування грунтової кірки на вашому городі після кожної зливи для того щоб полегшити ріст рослин. Компост або мульча з нього утримають у грунті вологу надовго навіть у найспекотніші дні та забезпечать збераження гумусу та органічних речовин від вивітрювання. Внесення компосту пригнічує розвиток бур’янів, покращує температурний режим грунту, слугує поживними речовинами для хробаків та інших організмів, які забезпечують поживними речовинами рослини та культури.

  У чому переваги компосту?

  Компостування є природнім видом перебігу органічних речовин, який допомагає зменшити щільність грунту та ерозію. Коли листя компостується разом з рештками трави, які містять азот, кінцевий продукт є дуже цінним органічним добривом.

  Поради:

  Якщо у вас немає іншого виходу, і ви з якихось причин змушені спалювати листя, дотримуйтеся певних порад:

  1.Завжди спалюйте листя, траву лише при вашій присутності. Використовуйте металічні непофарбовані ящики, бочки для спалювання або голу поверхню землі.

  2. Не використовуйте бензин або інші рідини для розпалювання вогню. Сухе листя дуже легкозаймисте, а використання рідин для розведення багаття може призвести до виникнення безконтрольного вогню.

  3. Не підпускайте дітей до вогнищ.

  4. Підведіть ємкості з водою або шланг до місця спалювання вогню для швидкого гасіння при виникненні в тому потреби.

  За основу цього тексту слугували джерела:

  http://www.mastercomposter.com/pile/advbuild.html;

  http://www.nrcs.usda.gov/feature/backyard/Compost.html;

  http://www.compostingcouncil.org/article.cfm?id=14;

  www.epa.gov ;

  Національна доповідь про стан навколишнього природнього середовища в Україні, Київ, 1999р;

  The Rodale Book of composting. Deborah L. Martin and Grace Gershuny. Rodale Press, Emmaus, Pennsylvania;

  Личук Т.Є. Потенційна здатність грунтів Рівненської області до запливання і утворення кірки. Збірник доповідей до всеукраїнського з’їзду агрохіміків та грунтознавців. Умань, 2002р;

  Assessing soil degradation – FAO soils bulletin, #34 – Rome, 1977;

  Boiffin, J 1986. Stages and time-dependency of soil crusting, p. 91-98. In: C. Callebaut., D. Gabriels, and M. de Boodt (eds.) Assessment of Soil Surface Sealing and Crusting. University of Ghent, Belgium.

  www.ecoclub.ukrwest.net


  vprystupa@inko.lviv.ua
   
  ecorezervДата: Суббота, 30.10.2010, 12:59 | Повідомлення # 3
  Admin
  Група: Администраторы
  Повідомлень: 114
  Репутація: 0
  Статус: Оффлайн
  А кто знает: какие стимулы компостирования для населения, предлагаемые государством, уже сейчас работают в Украине?

  Будемо разом - переможемо!
   
  ПВПДата: Четверг, 04.11.2010, 09:08 | Повідомлення # 4
  800-1200
  Група: Керівник проекту
  Повідомлень: 856
  Репутація: 13
  Статус: Оффлайн
  1. Константиновская фирма, в последнее время активно производящая
  энергоэффективные технологие и альтернативные источники энергии.
  http://www.aviaglass.com/new_tech.php
  Ее владелец стал депутатом облсовета, думаю, что заинтересован в
  развитии этого дела в области.
  Могу дать электронку и мобилку.
  2. В Краматорске для отопления одной из больниц используют опавшие
  листья. Теперь с близлежащей территории листву не вывозят на салку, а
  упаковывают в спецмешки, которые затем загружаются в отопительный котел.
  www.vgorode

  В.Березин
  ЕКЦ "Бахмат"

  Цікавою є інформація по пункту №2. Тут прослідковується конфлікт. Спалювати листя не можна бо в повітря виділяються всі шкідливі елементи що накопичилися в листі. З другої сторони це альтернативне паливо. Цікаво як вирішуються питання викидів при спалювані листя в опалювальних котлах


  vprystupa@inko.lviv.ua
   
  ПВПДата: Понедельник, 22.11.2010, 08:52 | Повідомлення # 5
  800-1200
  Група: Керівник проекту
  Повідомлень: 856
  Репутація: 13
  Статус: Оффлайн
  НЕ зовсім по темі але стосується і опалого листя
  Прикріплення: st.doc(472.5 Kb)


  vprystupa@inko.lviv.ua
   
  ПВПДата: Среда, 24.11.2010, 12:39 | Повідомлення # 6
  800-1200
  Група: Керівник проекту
  Повідомлень: 856
  Репутація: 13
  Статус: Оффлайн
  My WebPage

  Чого ми не знаємо про спалювання листя і сухої трави ?

  Передмова

  Восени у нас прийнято спалювати опале листя, навесні – торішню траву. В пік весняного і осіннього палів повітря в містах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Чи є така звичка тисяч українців нормою? Яка шкода завдається спалюванням рослинних залишків людям і довкіллю? Якими нормами караються порушення? Про це і піде мова у цьому розділі «Кроків екологічної грамотності».
  Чим шкідливе спалювання опалого листя і сухої трави?

  Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги.

  При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.


  Незаконне спалювання листя у військовому госпіталі

  На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука.

  Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і викликаючі респіраторнні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальнихшляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти.

  До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.


  Задимлені студентські гуртожитки

  Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вкплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

  Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

  1. В сухому листі згорають змуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні.

  2. Спалювання листя призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.

  3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаются в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту.

  4. На природних ділянкахі газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

  5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту.

  6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

  7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

  8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів.

  9. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.

  10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

  Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя...

  Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючого степу. Багато хто хотів би, щоб ці порушення припинились, але як досягти цього не знають.

  Починаючи боротьбу із палами у своєму населеному пункті, ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослиннихрешток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із палами.

  Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є і інші відповідні законодавчи та нормативні заборони.


  Пал у студмістечку КНУ ім. Тараса Шевченка

  Варто дізнатись, чи мають місцеві органи влади (всіх рівнів) додаткові рішення щодо неприпустимості спалювання листя. Якщо спалювання ведеться співробітниками житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись на них вищестоячим органім – в житлове управління, управління з благоустрою, міськвиконком. В такому випадку значно користніше посилатись на рішення самих місцевих органів.

  Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади, що її не задоаольнили в Державну екологічну інсекцію, пожежну службу, міській санітарно-епідеміологічній службі і в прокурату.

  Про пали місцевими жителями корисніше повідомляти дільничому міліціонеру.

  Вагомим буде підготувати заяву у відповідності до чинного Закону України «Про звернння громадян». Приводимо приклад.

  Начальнику………………..

  Від кого (написати безскорочення прізвище, ім*я, побатькові, місце проживання.

  __ числа __ місяця __ року в __ час на території ______ (місце знаходження палу вказати максимально точно, уточнивши вулицю, сквер, номер будинку, біля якого спалювали листя) невідомі мені лиця (двірник и т. і.) палили сухе листя (Або сміття — в залежності від ситуації. Інший варіант — “горіло чи було підпалене сухе листя/сміття”. Опи¬сувати порушення слід в залежності від того, що ви бачили насправді.). Вигоріло біля __ м2 території (площа вигорілої території вказувати необов*язково). Це призвело до пошкодження __ дерев і кущів (якщо це було).

  В результаті цього подпалу відбулось забрудження атмосферного повітря, чем було порушено право на безпечне для життя і здоров*я довкілля, гарантироване ст. 50 Конституції України и ст. 9 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища.

  Крім того, були порушені норми Правил утримання житлових будинків та прибудинковихтериторій і/або правилутримання зелених насаджень в містах і інших населених пунктах України.

  ПРОШУ

  подібні право¬порушення не припускати (— для житлового господарства)

  пресікати (— для контролюючих органів).

  У відповідності до ст. 20 Закону України “Про звернення громадян” і поскільки (варіант — “...поскільку я регулярно проходжу повуказаній території і ...” — далі по тексту) протягом цього місяця через подпали листя (чи сміття) мені доводиться постійно дихати димом,

  ПРОШУ

  скоротити термін розгляду цієї заяви до 15 діб.

  Дата Прізвище, ініціали

  Підпис

  Різні варіанти відповіді чиновників на скарги

  Аналогічним чином слід оскаржувати пали на природних ділянках і випалювання стерні на полях.

  Законодавча довідка

  КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

  Стаття 50.

  Кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.(...)

  Закон України “Про охорону навколишнього природного середовища”

  Стаття 9. Екологічні права громадян України

  Кожний громадянин України має право на:

  а) безпечне для його життя та здоров’я навколишнє природне середовище; (...)

  з) подання до суду позовів до державних органів, підприємств, установ, організацій і громадян про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров’ю та майну внаслідок негативного впливу на навколишнє природне середовище.

  Стаття 12. Обов’язки громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища

  Громадяни України зобов’язані:

  а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; (...)

  в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб’єктів;

  Закон України “Про охорону атмосферного повітря”

  Стаття 16. Регулювання шкідливих впливів на атмосферне повітря при відсутності нормативівШкідливі впливи на атмосферне повітря, для яких не встановлено відповідних нормативів екологічної безпеки, забороняються. У виняткових випадках такі впливи допускаються тимчасово лише з дозволу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Міністерства охорони здоров’я України за умови, що за цей період буде встановлено відповідний норматив та вжито необхідних заходів щодо охорони атмосферного повітря.

  Стаття 22. Виконання вимог щодо охорони атмосферного повітря від забруднення виробничими, побутовими та іншими відходами

  Складування, зберігання або розміщення виробничого, побутового сміття та інших відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря пилом, шкідливими газоподібними речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, допускається лише при наявності спеціального дозволу на визначених місцевими органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування територіях у межах встановлених ними лімітів з додержанням нормативів екологічної безпеки і при можливості їх подальшого господарського використання.

  Не допускається спалювання зазначених відходів на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів, за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог щодо охорони атмосферного повітря.

  Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій

  3.6.14. Спалювання всіх видів відходів на території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.

  3.7.4. Прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в

  чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя.

  Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України

  3.6. На території зелених насаджень забороняється:

  - випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;

  6.4.2. Ранньою весною після танення снігу і підсихання грунту на газонах необхідно провести інтенсивне прочісування трав’яного покрову гострими граблями або спеціальними металевими щітками у двох напрямках, зібрати накопичене на газоні обпале листя, зруйнувати грунтову кірку. На звичайних газонах листя слід згрібати тільки вздовж магістралей і паркових доріг з інтенсивним рухом шириною 10-25 м залежно від значущості об’єктів. На решті газонів згрібати і вивозити листя забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, збіднення грунту, недоцільних трудових і матеріальних витрат. Спалювати листя категорично забороняється.

  Кодекс України про адміністративні правопорушення

  Стаття 771. Самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків

  Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу —

  — тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, —

  — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

  Якщо ви бачите, що горить суха трава...

  Пали сухої трави зазвичай відбуваються або в сухі осінні дні, або восени, коли вже зійшов сніг. Як правило траву палять несвідомі діти, або дорослі громадяни (з різних причин). Не зважаючи на підстави підпалу, громадяни здійснюють пряме порушення адмінкодексу (ст. 77-1). При випалюванні сухої трави травмується коріння багаторічних трав, паростки дерев, насіння; гинуть комахи та інші тварини, що зимують у верхніхшарах грунту. Найгірше те, що при весняному палі можуть знищуватись ранньоквітучі весняні рослини (первоцвіти), всі види якихзнаходяться під охороною законодавства. Підпал має бути негайно припинений. Ми рекомендуємо негайно загасити полум’я підручними засобами, а якщо це неможливо – викликати пожежних (01).

  Що ж робити з опалим листям?

  Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, в садах.

  Для компостування листя складають у купи шириною 2 м і висотою до 1,7 м. в основу купи вкладають до 25 см шар землі. Кожен з шарів листя не має перебільшувати 30 см. На цю ж купу можна скидати пташиний послід, харчові рештки. Кожен з шарів присипають землею. Протягом літа компост 2-3 рази перелопачують. Компост вважається готовим, якщо перетворився на однорідну темну розсипчасту масу. При літній закладці компост дозріває за 2-3 місяці, при осінній – за 6-8. Аналогічно, компостування можна проводити в траншеях глибиною до 1 м і шириною 1,5 м. Траншейне компостування більш зручне з міркувань того, що при ньому компост рівноміно зволожується і не пересихає.

  Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту в якості прикореневої підкормки дерев і кущів.

  При підготовці матеріалу використана книга “Желтый лист” — осень без дыма./ Г. Л. Гончаров, Ю. Н. Мартынов, В. В. Ужик, Е. Л. Шапаренко, С. А. Шапаренко. — Харьков, 2000.


  vprystupa@inko.lviv.ua
   
  Форум » Разом подолаємо кризу » Екологічна консультація » Спалювання опалого листя (що робити? і як діяти?)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
  Пошук:

  Авторське право належить керівникам проекту та авторам матеріалів © 2020
  Сайт управляється системою uCoz