Прохання-звернення зберегти від знищення та забудови гідроелектростанціями неповторні річки Карпат
Тінь річки, наче в чорній хустці мати
(Позбулась ж найдорожчого – води…)
Ще буде довго в нас, людей, питати:
Що робимо? Куди йдемо? Куди?
«Ще назва є, а річки вже немає…»
Так кажуть люди про її життя.
Багато хто з людей не знає,
Як гірко їй було іти у забуття.
Україна славиться на весь світ насамперед мальовничими дарами природи, що ваблять око чи не кожного туриста. Саме Карпати вважають Меккою нашої країни.
На сьогоднішній час вони стали центром уваги журналістів, бо постає питання про побудову ГЕС на гірських ріках. Оскільки проблема забезпечення енергоресурсами є невідкладною, прошу звернути вашу увагу на її велике значення, а також на трагічні наслідки.
Відомо, що уряд планує побудувати близько 550 гідроелектростанцій. Якщо розглядати сам принцип їх зведення, то близько десяти тисяч «карпатських жил» буде повністю запомповано в труби. Звичайно, що це призведе до порушення шляхів міграції риби, масове вимирання мешканців екосистеми, руйнування кормових угідь. Крах туризму та негативний вплив на природоохоронні території – неминучі..
Через порушення гідрологічного режиму річки, уповільнений водообмін буде сприяти нагромадженню значної кількості органічних речовин (деревини, гумусу, рослинних залишків, тощо) у воді. Це призведе до погіршення якості «джерела життя». А через підсилене прогрівання води, інтенсивно будуть розвиватися водорості, у тому числі й отруйні. це ще одна загроза вимирання «річкових жителів».
Хочу наголосити, що ГЕС створює можливість затоплення величезної площі родючих земель. Через це доводиться переселяти громадян, прокладати нові комунікації, дороги… Важко підрахувати колосальну вартість утрат тієї сільськогосподарської продукції через таку ситуацію.
І це ще не все… Зменшиться водність гірських річок, що несприятливо позначиться на гідробіологічному режимі, пересиханні їх природних русел, збільшенні ймовірності зсувів.
Хочу звернути увагу на будівництво безгреблевих гідроелектростанцій. Звичайно, вартість проекту обійдеться кругленькою сумою й уряд скаже: «Немає коштів…».
Також варто врахувати факт, що складність гірських рік Карпат полягає у значній зміні обсягів води протягом року. Тому будувати традиційні ГЕС, я вважаю, досить ризиковано та небезпечно.
Складна ситуація склалася при зведенні гідроелектростанції на Черемоші, адже може загинути цілий ряд риб, що занесені до Червоної книги України та загальмуватися розвиток інфраструктури. До акцій протесту активно залучаються не тільки наші земляки, а й іноземці.
Але не будьмо байдужими!!! Це все – наше, рідне!!! Пам’ятаймо: завжди знайдеться вихід із будь-якої ситуації. Ми вбиваємо красу Карпат, мальовничу природу, шелест таємничих лісів, шум гірської річки, а вони кричать: «Ми хочемо жити!!!».
А що буде далі?! Варто задуматись… І пора вже відійти від принципу: «Моя хата скраю…».
Бо чим будуть пишатися майбутні покоління, якщо ми не поцінуємо те. Що маємо зараз?!
Гриник Тетяна Василівна 10-А клас Новороздільської ЗШ І-ІІІ ст. №5 |